THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
UADA sa svojim debutom viac než slušne zapísali na scénu svojím rýchlym melodickým blackmetalom s chytľavým rukopisom a vydarenou retrospektívnou atmosférou. Svoju pevnú pozíciu si ďalej budovali množstvom vystúpení na rodnom kontinente aj v Európe. "Cult Of A Dying Sun" bol tak pochopiteľne pomerne očakávanou záležitosťou s vysokými ambíciami, ktoré už nejednému podobnému projektu zlomili väz.
Svojím prístupom UADA nie sú veľmi originálni, existuje viacero obdobne znejúcich a sofistikovanejších kapiel ako napríklad THE GREAT OLD ONES, starši ABIGAIL WILLIAMS alebo WOLVES IN THE THRONE ROOM. Všetky tieto kapely si v rámci melodického blacku našli svoju formu. UADA sa o novotvary až tak nesnažia, pracujú s jednoduchou dôraznou výstavbou skladieb, čo predstavuje v kompozícii veľkú výzvu.
Idú na to v prvom rade s využitím masívneho krištáľovo čistého zvuku, ktorý je poriadne priostrený. Ten dáva vyniknúť každej inštrumentálnej linke, rýchlym bicím ako aj silnému vokálu vo vyváženom mixe. To samo o sebe ešte nepostačuje pre vytvorenie kvalitného albumu, ale je dobrým základom, na ktorom sa dá stavať. Chce to poriadnu dávku talentu a skladateľskej zručnosti, aby ste s využitím niekoľkých harmónií urobili zaujímavú skladbu v zvuku, kde sa nedá vôbec nič skryť.
UADA v tomto smere excelujú a prinášajú v žánri perfektný melodický funkcionalizmus. To znamená, že vedia kedy skladbu zlomiť do inej polohy, koľko taktov podržať elementárny melodický motív, aby neomrzel, prípadne kedy to rozbiť nejakou rytmickou ekvilibristikou alebo akustickým podkresom. To všetko prevažne v rýchlom tempe "blastbeatov" s príjemne variabilným a výrazným vokálom, ktorý to celé akcentuje.
Prekapivo je stopáž skladieb dhšia pri tak svižnom materiáli, k pocitom zmaru ale nedochádza, skôr sa z toho dá vycítiť istá epickosť. Každý kúsok má čo ponúknuť, snáď s výnimkou mdlej inštrumentálky "Wanderer". Výrazné momenty sa striedajú v rýchlych tempách, pričom každá skladba rozpráva príbeh celého albumu. Je jasné, že toto bude vynikajúco fungovať aj koncertne. Veľmi oceňujem prepracovanú rytmiku, ktorá disponuje obrovskou dávkou energie a je správne nazvučená.
Tým, že cielime na prvú signálnu sa dostávame k negatívu rýchlej opočúvateľnosti, ktorá predstavuje snáď jediné výrazné úskalie albumu. Je len ťažké hľadať niečo pod povrchom, ale celok je natoľko vyvážený, že to nejako výrazne nevadí. Skúmať výrazný posun oproti debutu by taktiež bolo márne, ten je učinený skôr vo formálnom smere v podobe dotiahnutejšej produkcie a zvuku. Predpokladám, že UADA budú v nastolenom kurze pokračovať aj naďalej a ja sa na to celkom to teším.
UADA opäť prinášajú kvalitnú porciu agresívneho blackmetalu s výrazným zvukom a skvelými nápadmi na podklade melodickej jednoduchosti.
8,5 / 10
1. The Purging Fire
2. Snakes & Vultures
3. Cult of a Dying Sun
4. The Wanderer
5. Blood Sand Ash
6. Sphere (Imprisonment)
7. Mirrors
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.